Dalyvavimas

Kodėl turėčiau dalyvauti?

Klinikiniai tyrimai suteikia informacijos apie naujus ar esamus gydymo būdus ir jų poveikį mūsų sveikatai. Ši informacija gali padėti sukurti saugesnius ir veiksmingesnius gydymo būdus.

Šiandien naudojami metodai ir vaistai atsirado klinikiniuose tyrimuose dalyvavusių tiriamųjų asmenų dėka. Be savanorių nebūtų tiek daug veiksmingų gydymo būdų ir nebūtų sukaupta tokių nuodugnių žinių, kokių turime šiandien.

Vis dar yra nepagydomų ligų arba ligų, kurios neišgydomos optimaliai, ir jūs, kaip savanoris, galite prisidėti prie gydymo tobulinimo!

Ar aš galiu dalyvauti?

Tiriamieji asmenys gali būti padalinti į dvi grupes:

  1. Sveiki savanoriai:

Sveikiems savanoriams paprastai nėra diagnozuota konkreti liga ir jie nevartoja jokių vaistų. Kartais priimami savanoriai, kuriems pasireiškia tam tikros ligos, arba jiems leidžiama vartoti tam tikrus vaistus (pvz., sergantys šienlige ar vartojantys kontraceptikus), tačiau tai priklauso nuo tyrimo protokolo.

  1. Pacientai:

Pacientai yra visi, kuriems diagnozuota tam tikra liga ir (arba) kurie vartoja vaistus. Kartais pacientais taip pat laikomi žmonės, turintys rizikos veiksnių (pvz., didelį cholesterolio kiekį kraujyje).

Sveiki savanoriai gali dalyvauti I etapo tyrimuose, o pacientai – II, III ir IV etapo tyrimuose.

Tyrimų etapai

Naujų gydymo būdų tyrimai visada atliekami keturiais etapais:

I etapas – tyrimai su sveikais savanoriais

II etapas – tyrimai su pacientais (maža grupė)

III etapas – pacientų gydymas (didelė grupė)

IV etapas – tyrimai su jau rinkoje parduodamais vaistais

Galite dalyvauti I etapo tyrime, jei:

Kartais I etapo tyrimuose dalyvauja ne sveiki savanoriai, o pacientai, jei tai naujas vaistas nuo vėžio arba vaistas, kuris, kaip tikimasi, turės daugiau šalutinių poveikių. Pavyzdžiui, nauja chemoterapija plaučių vėžiui gydyti. Tokiais atvejais I ir II etapo tyrimai gali būti sujungiami.

Be pirmiau minėtų kriterijų, paprastai būna ir specifinių tyrimų reikalavimų. Pavyzdžiui:

Galite dalyvauti II, III arba IV etapo tyrime, jei sergate tam tikra liga arba turite tam tikrų rizikos veiksnių, kuriems gydyti skiriamas naujas gydymas. Paprastai šių tyrimų metu leidžiama vartoti kitus vaistus. Kiti pirmiau išvardyti I etapo tyrimų kriterijai taip pat taikomi II, III ir IV etapo tyrimams.

Daugiau informacijos apie skirtingus klinikinio tyrimo etapus rasite čia.

Kokie to privalumai?

Dalyvavimas tyrime gali būti naudingas. Klinikiniai tyrimai yra kruopščiai suplanuoti, atliekami specialistų, skiriančių daug dėmesio detalėms, ir tai yra puikus būdas:

- aktyviai rūpintis savo sveikata;

- susipažinti su naujais gydymo būdais, kol jie dar nėra plačiai prieinami;

- tyrimo metu gauti geriausią medicininę priežiūrą garsiausiose medicinos įstaigose;

- padėti kitiems dalyvaujant medicinos tyrimuose;

- sveiki savanoriai kartais gauna atlygį.

link2trials

© 2023 Link2Trials